Ну що ж, давайте розберемося чи всі протеїнові батончики корисні і яку вигоду отримує наш організм від вживання цього продукту.
Користь протеїнових батончиків у повсякденному житті
З одного боку, білковий батончик відноситься до спортивного харчування і детальніше дізнатися про те, яка від нього користь до, під час і після тренування ви можете прочитавши нашу статтю "Коли найкраще їсти протеїнові батончики?". Але з іншого, білковий батончик є універсальним джерелом протеїну, який може входити в меню людей ніяк не пов'язаних зі спортом, здоровим способом життя тощо. Корисне, поживне перекушування – це його ключова роль у буднях звичайної людини. При цьому варто розуміти, що дуже багато залежить від інгредієнтів, що входять до складу, і цю тему ми теж обов'язково торкнемося більш детально. А поки поговоримо про те, яку користь може принести цей продукт при звичайному ритмі життя.
Користь протеїнових батончиків при перекусі
Чіпси з газованою водою, тістечко з кавою і фаст-фуд є незмінним тріо у випадку, коли потрібно щось швидко з'їсти на ходу і далі займатися своїми справами. Так, це смачно, але не більше. Зловживаючи таким меню, ми насичуємо наші центральні системи не поживними нутрієнтами, а речовинами з накопичувальним ефектом згубного впливу на здоров'я. Торкнемося лише головних компонентів:
- Трансжири (трансжирні кислоти). Сприяють дисбалансу рівня холестерину, знижуючи рівень ЛПВЩ (хороший холестерин) та підвищуючи концентрацію ЛПНЩ (поганий холестерин). Раціон, насичений трансжирами, істотно збільшує ризик серцево-судинних захворювань (1).
- Цукор. Можливо, про шкоду надмірного споживання цукру нагадувати зайво, але оскільки багато людей недооцінюють всю серйозність ситуації, ми все ж таки торкнемося цього питання. Небагато цифр від Американської кардіологічної асоціації (AHA) за максимально допустимою денною нормою додаткового цукру (2):
- 24 грами для дітей. При цьому вживання солодких напоїв на добу не має перевищувати 0.23 л (230 мл);
- 24 грами для жінок;
- 36 грамів для чоловіків.
Може здатися, що цифри досить високі, але насправді ні. Наприклад, концентрація цукру в Coca-Cola дорівнює 1 гр/10 мл рідини. Пляшка 0.5 л містить близько 50 г цукру. А тістечко "еклер" містить в середньому 7 грамів цукру на 100 г продукту. Перекусивши парочкою заварних смаколиків і, запивши газованою водою, ми вже перевищуємо рекомендований рівень добового додаткового цукру вдвічі. Патологічні стани від зловживання цими смаколиками такі:
- збільшення кількості вісцерального жиру та ожиріння в цілому (3, 4);
- цукровий діабет 2 типу, ішемічна хвороба серця, інсульт (5);
- розвиток акне (6, 7);
- порушення роботи ЦНС, що супроводжуються депресивними станами (8);
- значно підвищується ризик виникнення злоякісних новоутворень (9).
Суть у тому, що серед величезного асортименту можна знайти якісний протеїновий батончик, який не містить трансжирів, а також додаткового цукру, що робить його ідеальним претендентом для поживного, а головне корисного перекушування. Така продукція є як у зарубіжних виробників, так і в українських, наприклад, Lipo Bar.
Корисні властивості протеїнових батончиків при діабеті
Коли ми говоримо про такий стан, як діабет, то відразу виключаємо продукцію, у складі якої є швидкі вуглеводи такі як глюкоза, столовий цукор, фруктоза, крохмаль і т.д. Наш варіант – це цукрозамінники або підсолоджувачі в якості солодкої складової батончика.
Тут користь актуалізована як у фізичному, і моральному рівні. За допомогою протеїнових батончиків можна швидко втамувати бажання солодкого і при цьому наситити організм корисними речовинами. Є два моменти, про які потрібно обов'язково знати перед тим як включити до свого раціону білкові батончики при діабеті:
1. Якщо функція нирок знижена, а саме є діабетична нефропатія, то надлишкове надходження білка в організм надто навантажуватиме нирки і може в результаті призвести до ниркової недостатності. Саме тому при цьому стані часто використовується низькобілкова дієта (10).
Але це зовсім не означає, що вам не можна вживати протеїнові батончики. Елементарне відвідування вашого лікаря повністю закриває питання. Він повідомить вас, скільки грамів білка вам можна додатково отримувати за допомогою протеїнових батончиків.
2. Як відомо, білок має мінімальний вплив на рівень глюкози в крові за адекватних рівнів інсуліну. Але залежно від абсолютної чи відносної інсулінової недостатності він може сприяти різкому підвищенню рівня глюкози у крові (11). При цьому пік набагато легший і контрольованіший, ніж при підвищенні рівня глюкози від швидких вуглеводів.
Все це неприховано натякає ось на що. Протеїнові батончики при діабеті є практично ідеальною дозволеною, корисною та доступною смакотою. Але перед тим, як ввести їх у свій раціон, проконсультуйтеся з лікарем, щоб уникнути небажаних ускладнень.
Користь протеїнових батончиків, коли тягне до солодкого
Зайву вагу можна вважати однією з найпоширеніших проблем сучасного суспільства. А потяг до солодкого давно зайняв позицію серйозної залежності, де цукор виступає наркотиком. Позбутися звички їсти солодощі в більшості випадків набагато складніше, ніж скинути десятки зайвих кілограмів. Як наслідок, місяці і роки наполегливої роботи над собою призводять до нульового результату, тому що людина не змогла зменшити споживання цукру і за досить короткий період часу знову зіткнулася з проблемою зайвої ваги.
Смачні протеїнові батончики дають можливість повністю замінити солодку їжу і при цьому не постачають в організм швидкі вуглеводи в непомірних кількостях. Звичайно ж, у випадку з відповідним складом. Тому якщо ви хочете максимально швидко злізти з "цукрової голки", протеїнові батончики просто ідеальне вирішення даної проблеми.
Які протеїнові батончики корисні?
Так, ви правильно зрозуміли, далеко не вся продукція з цієї категорії відноситься до безпечного, поживного та корисного харчування. Отже, які батончики з протеїном краще оминати:
- низька концентрація білка. Якщо в батончику вагою 50 г менше 15 г протеїну, він автоматично не вартий вашої уваги. Чому? Тому що в ньому є все, крім найголовнішої складової, заради якої він, власне, і купується;
- якість білка. Батончики з протеїном рослинного походження менш корисні. Їх має сенс вживати лише в одному випадку – за індивідуальних харчових потреб (веганство тощо);
- при виготовленні використовується пальмова олія;
- висока концентрація вуглеводів;
- наявність додаткового цукру;
- велика кількість жирів;
- наявність трансжирів;
- Відсутність перерахованих вище моментів вже дозволяє занести продукт у категорію "корисні батончики".
Як обрати корисні батончики? Склад протеїнових батончиків: на що насамперед звертати увагу?
Якщо ви ще не знайшли відповідного виробника або тільки знайомитеся з даною продукцією, то вивчення складу є обов'язковою умовою. Тільки такий підхід може забезпечити кінцевий позитивний бажаний результат від вживання білкової смакоти. Отже, п'ять ключових правил вибору протеїнового батончика за складом.
Смак протеїнового батончика
Яким би суперкорисним або низькокалорійним не був батончик, якщо він просто несмачний, ви не зможете використовувати продукт. А якщо навіть і зможете, як то кажуть «на принципі» то постає питання, а до чого і заради чого така жертва? Основна проблема в тому, що чимало людей автоматично заносять найсмачніші, солодкі протеїнові батончики у дві категорії:
1. Обман - у продукті надлишок цукру, а виробник просто це приховує. Такі теорії змови були б актуальні 100-150 років тому, коли організації, що контролюють якість харчових продуктів, перебували лише на стадії свого розвитку. Наприклад, FDA – управління з санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів розпочало активну діяльність у 1906 році (12), за що їм окреме спасибі. Це не означає, що обману зі складом у наші дні не буває. Буває, але епоха інтернету дуже швидко робить антирекламу таким виробникам, а завдяки відповідним органам товар блискавично зникає з полиць магазинів.
Тому все, що вам потрібно як споживачам – це уважно вивчати склад протеїнового батончика:
- якщо в ньому є додатковий цукор, то цей факт у 99,9% випадків буде вказано;
- не плутайте загальну концентрацію вуглеводів (велику частину якої можуть просто складати цукри природного походження, наприклад, із сироваткового протеїну) з додатковим додаванням цукру до продукту.
2. Більше шкоди, ніж користі –у складі багато інгредієнтів з незрозумілими назвами, які не звучать корисно і швидше за все саме ці незрозумілі добавки надають батончику насолоду на шкоду здоров'ю. Йдеться про дві категорії речовин:
- цукрозамінники – ксиліт, еритритол, мальтит тощо;
- підсолоджувачі – сахарин, ацесульфам, стевія, цикламат та інші.
Якщо говорити простою мовою, цукрозамінники є вуглеводами, що дають виражену насолоду, але з меншою калорійністю і з нижчим глікемічним індексом, ніж столовий цукор. У свою чергу підсолоджувачі мають калорійність рівну нулю і солодші від звичайного цукру в сотні разів. Протеїнові батончики можуть мати у складі як цукрозамінники або підсолоджувачі, так і комплекс даних інгредієнтів.
А тепер головне. Обидва види абсолютно безпечні для людини при вживанні в помірних кількостях! (13) Тим більше в порівнянні зі звичайним цукром. Винятком є лише випадки з алергічною реакцією організму та окремими захворюваннями. Але ці фактори мають індивідуальний характер.
Чи має сенс шукати протеїнові батончики з натуральними цукрозамінниками, підсолоджувачами? Абсолютно ні. Сучасні технології давно стерли грань у схемі "натурально – корисно, штучно –шкідливо". Тут усе залежить безпосередньо від якості сировини, а чи не її походження (лабораторні умови чи натурпродукт).
Підсумувати можна так: наявність додаткового цукру в протеїновому батончику – це не добре. Винятком є випадки, коли ви чітко розумієте, навіщо вам продукт саме з таким складом. Наприклад, як "швидке паливо" перед тренуванням, коли це має певний сенс. Наявність підсолоджувачів або цукрозамінників у протеїновому батончику без додаткового цукру є найкращим варіантом з усіх боків. Переважно вибір солодкого компонента у складі наступний:
- Додатковий цукор – не рекомендується.
- Цукрозамінники – гарний вибір.
- Підсолоджувачі – ідеально.
Вид білка в протеїновому батончику
Ми вже згадували про те, що тваринний протеїн краще, тому що рослинні білки мають менш насичений амінокислотний профіль і нижчу засвоюваність (14). При цьому якщо в загальній концентрації білка є рослинний протеїн у невеликих кількостях, то це зовсім не погано, а навіть навпаки. По-перше, різноманітність білкового профілю винятково позитивно впливає на організм. По-друге, такі батончики в більшості випадків дешевші, а за ефективністю абсолютно не поступаються продукту тільки з тваринним білком.
Тому вибирайте корисні батончики з наступним складом протеїну:
- протеїнові комплекси. Приклад складу - сироватковий концентрат, сухий яєчний білок, казеїнат натрію, білковий гідролізат і соєвий протеїн;
- сироватковий концентрат або гідролізат та будь-які інші інтерпретації тваринного протеїну.
- На 100 г продукту оптимальною концентрацією білка є показники в 30-40 грамів.
Додаткові корисні речовини в протеїновому батончику
На ринку чимало продукції, до складу якої додатково входять вітаміни та мінерали. Чому б і ні, адже наші центральні системи завжди раді підживленню корисними нутрієнтами. Проблема лише в тому, що концентрація цих речовин у більшості випадків дуже мала, щоб дати відчутну користь для організму. А ось цінник на якісні протеїнові батончики з вітамінно-мінеральними добавками найчастіше перевищує вартість на продукцію, яка не має у складі тих чи інших нутрієнтів.
Тут уже їжте, що до душі, як то кажуть.
Калорійність протеїнових батончиків
Насправді дуже тонка грань між поняттями мало та достатньо калорій. Адже продукт має бути водночас поживним, але при цьому не висококалорійним. Золота середина –це 160-180 ккал на 50-грамовий батончик. Все, що нижче цієї позначки вже не відноситься до поживного перекушування.
Оболонка протеїнового батончика
У 99% випадків для цього використовується шоколадна глазур. За наявності якісних підсолоджувачів її значення у посиленні смаку не відіграє великої ролі. Також не упускаємо той факт, що при підвищеній температурі навколишнього середовища збереження протеїнового батончика без шоколадної глазурі значно вища, ніж з нею. Єдине пояснення її практичного застосування – підвищення калорійності готового продукту. Тому за наявності у батончика шоколадної оболонки не забувайте звертати увагу на ккал.
Ось власне і все, що хотілося вам розповісти на цю тему. Якісні протеїнові батончики корисні, поживні та абсолютно безпечні. Віддавайте перевагу тільки перевіреним виробникам, а найпростіший спосіб їх знайти – це вивчити склад білкового смаколика.
- Mayo Clinic. “Trans fat is double trouble for heart health”, 2022 - Here
- Harvard T.H. Chan. “Added Sugar”, 2022 - Here
- Samir Faruque, Janice Tong, Vuk Lacmanovic, Christiana Agbonghae, Dulce M. Minaya, Krzysztof Czaja. “The Dose Makes the Poison: Sugar and Obesity in the United States – a Review”, 2020 - Here
- Jiantao Ma, Nicola M. McKeown, Shih-Jen Hwang, Udo Hoffmann, Paul F. Jacques, Caroline S. Fox. “Sugar-Sweetened Beverage Consumption Is Associated With Change of Visceral Adipose Tissue Over 6 Years of Follow-Up”, 2016 - Here
- Vasanti S. Malik, Frank B. “The role of sugar-sweetened beverages in the global epidemics of obesity and chronic diseases”, 2022 - Here
- Alicja Kucharska. “Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris”, 2016 - Here
- Hilary Baldwin, Jerry Tan. “Effects of Diet on Acne and Its Response to Treatment”, 2021 - Here
- Anika Knüppel, Martin J. Shipley, Clare H. Llewellyn, Eric J. Brunner. “Sugar intake from sweet food and beverages, common mental disorder and depression: prospective findings from the Whitehall II study”, 2017 - Here
- Nour Makarem, Elisa V. Bandera, Joseph M. Nicholson, Niyati Parekh. “Consumption of Sugars, Sugary Foods, and Sugary Beverages in Relation to Cancer Risk: A Systematic Review of Longitudinal Studies”, 2018 - Here
- H. Gin, V. Rigalleau, M. Aparicio. “Lipids, protein intake, and diabetic nephropathy”, 2000 - Here
- M. J. Franz. “Protein: metabolism and effect on blood glucose levels”, 1997 - Here
- FDA History - Here
- Manfred Kroger, Kathleen Meister, Ruth Kava. “Low-calorie Sweeteners and Other Sugar Substitutes: A Review of the Safety Issues”, 2006 - Here
- Rachel J. Reid-McCann, Sarah F. Brennan, Michelle C. McKinley, Claire T. McEvoy. “The effect of animal versus plant protein on muscle mass, muscle strength, physical performance and sarcopenia in adults: protocol for a systematic review”, 2022 - Here